Kliknij i rozlicz PIT za darmo!

program do pit - darmowy

Śpiewać niekoniecznie każdy może. Wszyscy jednak musimy oddychać. Prawidłowy (i świadomy!) oddech jest niezwykle ważny, nie tylko dla wokalistów. Podczas zajęć z panią Jolantą Banak znakomitej pedagog od techniki mowy i interpretacji tekstu śpiewanego, okazało się, że w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie umiemy oddychać! Ćwiczenia, wykonywane pod kierunkiem pani Joli, uczą rozluźniania aparatu głosowego i umiejętnego korzystania z jego potencjału. To niezwykle ciekawe zajęcia, które przykuwają uwagę nie tylko naszych młodych artystów. Z zapartym tchem śledzą je także niektórzy nasi wykładowcy. Artykulacja i dykcja to także specjalność pani Joli. Bez poznania tajników tych umiejętności, trudno mówić o śpiewie.

Artur Jerzy Zieliński – kompozytor, aranżer i kierownik muzyczny warszawskich teatrów, jest z nami prawie od początku. Ponieważ jest przekonany, że najważniejszy element piosenki stanowi tekst, uczy jego rozumienia oraz interpretacji. To wykładowca bardzo wymagający i wzbudzający wiele emocji, swoim nietuzinkowym sposobem prowadzenia zajęć. Pod jego okiem piosenki, nad którymi pracują uczestnicy warsztatów, nabierają głębi i szlachetnego szlifu. Powstają świadome interpretacje, zaskakujące swoją głębią często samych wykonawców.

Agnieszka Wilczyńska – piosenkarka i pedagog, prowadząca zajęcia z emisji głosu, jest z nami po raz pierwszy, ale zdążyła już zaskarbić sobie sympatię młodzieży. Lekcje z nią są dowcipne i swobodne, choć często tylko z pozoru lekkie. Każdy chce skorzystać z jej rad możliwie najwięcej, więc kolejka chętnych jest długa. Wszyscy mają nadzieję, że Agnieszka pozostanie z „Przyjaciółmi” na dłużej i na następnych warsztatach także dołączy do kadry
wykładowców.

A ja, Grażyna Orlińska służę radą i pomocą tym, którzy piszą. Są bowiem wśród naszych podopiecznych nie tylko wokaliści i kompozytorzy, ale także autorzy śpiewanych przez siebie tekstów. Każdy z nich, to inne pióro i inna wrażliwość. Poniżej przykład poetyki Kingi Gogacz. Jest to fragment teksu, który powstał tu, w Konstancinie, i do którego muzykę będzie komponował.
Artur Jerzy Zieliński. Wszystko to świadczy o tym, że Kinga będzie przygotowywała się do swojego drugiego nagrania.

Karta życia

Mam za sobą chwile drżące
pełne obaw żalu zwątpień.
wiem że czas ich już nie wróci
mimo to oddycham z lękiem
mogłam widzieć na różowo
wstęgę życia blaski świata
mogłam cieszyć się wolnością
szydzić z losu biec nie wracać

ref: A serce w klatce czasu
cierpliwie znosi ból
ucieka od przeszłości
osnutej cieniem chmur
otwarte jest na ludzi
tych którzy przy nim są
i tylko czasem zwątpi
zapłacze jedną łzą

Zdążyli już wpaść do nas z przyjacielską wizytą Lidia Stanisławska i Jurek Filar. Każdy z naszych gości, poza urokiem osobistym, przywozi ze sobą cenne upominki w postaci zawodowych rad i wskazówek.
Zajęciom towarzyszą wspólne wieczory (trudno je już nazwać integracyjnymi, skoro wszyscy doskonale się znają), pełne śmiechu lub zadumy, a także… ezoteryki i chiromancji, gdyż jeden z uczestników zgłębia te tajemne rejony niewidzialnego świata. Zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, jak np. krzesło (w chwili, gdy to piszę, sa to już… dwa krzesła), które bez uprzedzenia, załamało się pod Honzikiem. Honzik ocalał (choć miękko mu nie był), krzesło – nie.

Nie sposób nie wspomnieć o pani Zosi Szarszewskiej, która przyjechała do Konstancina, w roli Anioła Stróża, pierwszej pomocy i dobrego duszka willi, w której mieszkamy. Tryskająca humorem i energią jest nie do zastąpienia.
Pani Zosiu! Jak myśmy radzili sobie do tej pory, bez Pani?

Nasza „Wiewiórka”, Donata Baraniewska (gwoli przypomnienia: prezes Fundacji) jest także na posterunku. Ze swoim wielkim sercem na dłoni i rudą, pełną pomysłów, głową, jest wszędzie – koordynując prace, przytulając potrzebujących i czyniąc niemożliwe – realnym. Nie jest łatwo być „lekiem na całe zło”. Ona to potrafi.

Krótko mówiąc: jest pięknie, zwłaszcza że pogoda sprzyja, a konstancińskie powietrze upaja.
Zbliżamy się do półmetka… Przed nami, tradycyjnie – koncert.

Grażyna Orlińska

program do pit - darmowy
Rozlicz PIT programem on-line

opp1proc

OPPok.indd

Fundacja "Przyjaciele" jest to Otganizacja Pożytku Publicznego i jest uprawniona do otrzymywania 1% podatku.

 1procent

Zapamiętaj nasz KRS: 0000143890

 

Jesteśmy w ngo.pl

logo ngo.pl